Moszkvai tartózkodásom derekán már egyre inkább látszódott, hogy május elején egyedülállóan sok szabadidőm lesz a munkának és a második világháborút lezáró szovjet győzelemnek betudhatóan. Mi másra lehetne ezt kihasználni, ha nem egy szentpétervári kirándulásra?! Ez a cikk a négynapos nosztalgikus utazásom összefoglalója, amely nosztalgikus sem lett volna, sőt meg sem írtam volna, ha még mindig lenne Malév…No igen, a „ha” kezdetű, Malévet sirató, feltételes módban íródott, pártpolitikából táplálkozó, megalapozottságot és objektivitást mellőző szövegek sokak által ismertek, már-már kopottasak. Én a cikkemmel nem ezekhez kívánok hozzátenni. Ellenben elmesélném, hogy miként kerültem Moszkvából a hűvös Észak Velencéjébe, mi mindent láttam és tapasztaltam ott, és legfőképp: milyen 2014-ben ex-Malév szárnyakon.
Úgy utaztam el Oroszországba, hogy amennyiben a lehetőségek megengedik majd, akkor meglátogatom az ország kulturális fővárosát, Szentpétervárt is. Egy hónap Moszkvában töltött idő után, április elején helyi ismerősömmel elkezdtük megtervezni a szentpétervári utazásunkat. Ő moszkvai lakos, egyébként pedig repülésrajongó, de nem azonos személy az előző cikkben említett Artúrral. A magyar csoporttársaim is készültek Szentpétervárra, azonban én szívesebben utaztam volna egyedül, vagy legfeljebb másodmagammal, mert így a saját elképzeléseim szerint szervezhetem az utamat.
Repülésrajongó moszkvai ismerősömmel hamar elvetettük a Moszkva-Szentpétervár-Moszkva távolság vasúton történő leküzdésének lehetőségét, ugyanis mindketten inkább a repülést preferáltuk. Vonattal is szívesen utaztam volna, mert kíváncsi voltam az igazi orosz vidékre, városokra, tájakra, emberekre, de árban és hasznosságban nem győzött meg a vasút. Az is a repülés mellett szólt, hogy régóta szerettem volna Aeroflottal utazni, és a kiválasztott utazási napunkon épp egy A321-es teljesítette volna a járatot. A321-essel Magyarországra csak kevés légitársaság jár, ezért nagyszerű lett volna ezzel a típussal repülni és az orosz nemzeti légitársaság szolgáltatásait élvezni. Sajnos sokáig hezitáltunk, és az aeroflotos jegy ára napról-napra drágult, meghaladva az az összeget, amit még megadtunk volna érte, ezért mindketten jobbnak láttuk ha más légitársaságot keresünk. Ismerősömnek jó tapasztalatai voltak a Transaeróval kapcsolatban, ezért eldöntöttük, hogy náluk foglaljuk le a jegyeket április 29-re és május 2-ra.
Nem sok információval rendelkeztem a Transaeróról addig, amíg a fenti oknál fogva nem jött a képbe. A hiányosságot pótolandó, elkezdtem megismerkedni a flottájukkal és a desztinációikkal. Azt tudtam, hogy B737-500, -800, B767, B747 szolgál náluk, és hogy „transz szovjet” a hívójelük, de többet nem. B737-700-ast ígértek nekünk mindkét napra, ezért meg is néztem, hány ilyen gépük van, esetleg van-e olyan köztük, ami gyakran teljesíti ezeket a járatokat. Kiderült, hogy 7 darab 737-700-asuk van, ezek közül 5 ex-Malév repülőgép. Ekkor ugrott be, hogy 2012 februárjában a Malév visszaadta a repülőket a lízingcégnek, ami közülük 2012 júniusának végéig sorban átadott ötöt a Transaerónak. Nagyon meglepődtem, és felvillanyozódtam, hiszen ez azt jelentette, hogy 71% esély mutatkozik arra, hogy ex-Malév repülőgépet kapjunk valamelyik járatra. Április 28-ig minden nap megnéztem a radarképet, és latolgattam az esélyeinket a napi Moszkva-Szentpétervár járatot teljesítő gép lajstroma alapján. A tapasztalat azt mutatta, hogy legtöbbször a maléves gépek repülik ezt az útvonalat. Ennek változatlanságában nagyon bíztam, s az ex-Malév géppel való repülés lehetősége már el is feledtette az Aeroflot A321-eséről való lemondás összes keserűségét. Nem volt más hátra, mint reménykedni és szervezni a programokat. Szentpéterváron is van egy ismerősöm, aki nem mellékesen pilótának tanul és vállalta, hogy körbevezet bennünket a városában. Úgy beszéltük meg, hogy a szentpétervári Pulkovó repülőtéren találkozunk.
A repülésig hátralévő napok gyorsan elteltek, az elutazás reggelén pedig indultam volna az intézettől a bőröndömmel, de a portások feltartóztattak, ugyanis azt hitték, hogy végleg elutazom, és esetleg némi kollégiumi felszerelést is magammal akarok vinni. A kollégium egyébként nem egy Hilton, a szobákban a legértékesebb mozdítható tárgy a villanykörte, de igazából az sem ér meg annyit, hogy a rozoga székre állva kockáztassam érte bármelyik csontomat. A csaptelep ér még valamit, de nem volt franciakulcsom. Ennek lefordításába reggel hétkor nem fogtam bele, inkább csak annyit mondtam nekik, hogy négy napra megyek el Szentpétervárra. Be kellett írnom magamat egy füzetbe, hogy ki vagyok, hol lakom, mikor mentem el, hova, és várhatóan mikor érkezem majd meg. Ezek után szabad volt az út előttem.
Repülőgépünk a Vnukovóról indult, ahová egyedül kellett kitalálnom. Nem volt bonyolult, de a biztonság kedvéért öt órával a járat indulása előtt én már az intézetünktől pár lépésre lévő buszmegállóban vártam. Ebből eredően busszal szerettem volna kimenni, mert így olcsóbb az utazás, és a bőröndöm is jobban elfér az utastérben. Alternatív megoldás lett volna a marsrutka, azaz egy beülésezett kisbusz (többnyire rozsdás Gaz, amit általában bevándorló vezet), ami állandó útvonalon közlekedik. Valamint szóba jöhetett volna még a feketetaxi is, de az még a marsrutkánál is drágább lett volna, ráadásul egyezkedni kellett volna a sofőrrel, ami ki tudja hogyan sikerül. A moszkvai buszmenetrend ütemes, azaz a járatok bizonyos időközönként jönnek, nincs kiírva pontos érkezési időpont. 20 percet vártam, mire jött egy nekem megfelelő busz. Pár perc utazást követően egy nagy közlekedési csomópontnál át kellett szállnom a repülőtéri buszra, amelynek indulási helyét meg kellett volna találnom, de nem nagyon sikerült, hiszen egy nyolcsávos, osztott pályás sugárút két oldalán lévő több száz méter hosszú buszmegállóról volt szó, ami teljességgel áttekinthetetlennek tűnt első blikkre. Így hát lerövidítve a keresést egy érkező repülőtéri busz vezetőjét kérdeztem meg, hogy honnét indul majd. Nemsokkal később már a buszon ültem és csodálkoztam, hogy mennyire megváltozott a táj azóta, amióta moszkvai érkezésünkkor erre utaztunk. Azonban nagyon nem merülhettem bele a bámészkodásba, ugyanis húsz perc alatt meg is érkeztem a repülőtérre.
Amint kiléptem a buszból három szunyókáló vadkutyát pillantottam meg a buszmegálló körüli poros részen, 100 méterre a termináltól. Elég furcsa látvány volt, inkább továbbálltam és megkerestem az indulási terminálunkat. Moszkvai ismerősöm érkezéséig még bőven ráértem, ezért a felszálló gépek nézegetésével múlattam az időt. El is döntöttem, hogy májusban többször kijövök majd fényképezni, mert a többi repülőtérhez viszonyítva ide jóval egyszerűbb az eljutás.
Közben az útitársam is hívott, mert megérkezett és már várt rám a terminálban. Beléptem, részt vettem a bejáratnál lévő biztonsági ellenőrzésen, majd rövid várakozást követően jóval a járat indulása előtt becsekkoltunk. Még rengeteg időnk volt, ezért alaposan körül tudtunk nézni a néhány éve épült terminálon, ráadásul végre kipróbálhattam azt a filmekből látott mozgó talajt is, amire ráállva vízszintesen halad az ember előre, rajta lépkedve pedig gyorsabban eljut a kapukig.
![Vnukovó belföldi terminál Vnukovó belföldi terminál]()
Vnukovó belföldi terminál
Figyelhettük a repülőtéren tartózkodó gépeket, kiszolgáló eszközöket, ami mindig izgalmas dolog. Néhány ablakon keresztül készített képpel illusztrálnám a látottakat, a gyenge minőség miatt csupán dokumentációs jelleggel mutatom be őket.
![UTair 737 a csövön UTair 737 a csövön]()
UTair 737 a csövön
![Panorámaablak Panorámaablak]()
Panorámaablak
![A háttér se semmi A háttér se semmi]()
A háttér se semmi
![Gazpromavia Suhoj Super Jet 100 Gazpromavia Suhoj Super Jet 100]()
Gazpromavia Suhoj Super Jet 100
![EI-EUZ ex-Malév 737-700-as gurul a Wizz Air HA-LWS A320-asa előtt EI-EUZ ex-Malév 737-700-as gurul a Wizz Air HA-LWS A320-asa előtt]()
EI-EUZ ex-Malév 737-700-as gurul a Wizz Air HA-LWS A320-asa előtt
A háttérben pedig Tu-154-es sorminta
![Repülőgépünk, az ex-Malév HA-LOL, most EI-EUX Repülőgépünk, az ex-Malév HA-LOL, most EI-EUX]()
Repülőgépünk, az ex-Malév HA-LOL, most EI-EUX
![Atlant-Soyuz (Moscow Airlines) Tu-154-es Atlant-Soyuz (Moscow Airlines) Tu-154-es]()
Atlant-Soyuz (Moscow Airlines) Tu-154-es
![Wizz Air A320 HA-LWS Wizz Air A320 HA-LWS]()
Wizz Air A320 HA-LWS
Jólesett nézni a Wizz Air gépét rajta a magyar lajstrommal. Ugyanaz a repülőgép volt, amellyel március elsején ide utaztam. Vártam hogy induljon és elguruljon előttem, mert lassan letelt a 40 perces fordulóideje. Már beszállították az utasokat, beindították a segédhajtóművet, de csak nem indult. Azt feltételeztem, hogy a repülőtéri résidők miatt keletkezhetett csúszás.
Mennünk kellett a kapunkhoz, mert bemondták, hogy kezdődik a beszállítás a gépünkbe. Az elsők között értünk oda, majd egy lépcsőn lejutottunk a buszokhoz, amelyek pár perc várakozást követően a repülőgéphez vittek. Egészen kulturált utastársaink voltak. Repülőgépünk a fent már látott EI-EUX, malévül az egykori HA-LOL volt. A kabinba belépve a légiutas-kísérők üdvözöltek, majd beljebb haladva az első osztály pár üresen maradt üléssora mellett vezetett a folyosó, egy térelválasztót követően pedig meg is találtuk a helyünket, a 12. sor E és F ülését. Természetesen az ablak mellé orientálódtam, hogy tudjak fényképezni. A tíz éves gép belseje kulturált, de meglátszik már rajta a használat. Értem ez alatt például az önálló életre kelő, laza lehajtható tálcát és a hajszálrepedéses ablakokat.
![12 F 12 F]()
12 F
Próbáltam kényelmesen elhelyezni mind a 189 centiméteremet, berendezkedni a 80 perces útra, ezt követően vártam az indulást. Már idő volt, de még semmi jel nem mutatkozott arra nézve, hogy hajtóművet indítanánk, vagy biztonsági tájékoztatót hallgatnánk. Közben a légiutas-kísérők cukorkával kínáltak bennünket. Ismerősömmel átlapoztuk a Transaero fedélzeti magazinját is, amelyben rengeteg érdekes és szórakoztató cikk volt. A lényegüket azért értettem. Volt néhány oldal a Transaero flottáról is. Mindezzel végezve a keresztrejtvényt, a gyerek részben a labirintust és a különbségkereső játékot is megoldottuk, tehát már tényleg indulhattunk volna, de csak nem. Átnéztük a biztonsági kártyát, hátha attól majd elindulunk. Azt bemondták, hogy késünk, de az indulásra vonatkozóan nem közöltek semmit. Valószínűleg minket is érint a többi gép csúszása. Ilyen előfordulhat egy forgalmas repülőtéren, nem kell semmi extrémnek történnie. Írtam egy SMS-t szentpétervári barátomnak, hogy már 30 perce el kellett volna startolnunk, de még sehol sem vagyunk.
Végre kitolták a repülőgépünket, és már indultak is a hajtóművek azzal a kellemes búgással és vibrációval. Elmondták a biztonsági tájékoztatót oroszul és angolul, majd igyekeztünk a pálya felé. A forgalom miatt 5-10 percet kellett várnunk járó hajtóművekkel, mielőtt felgurulhattunk volna a 24-es pályára. A pilóták a pár perces várakozás alatt többször feltúráztatták a hajtóműveket, aminek üzembiztossági okai is lehettek, tudniillik felszállás előtt meg kell győződni a hajtóművek hibátlan üzemállapotáról. Gondolom azért nem volt ínyükre az a drága mulatság sem, amivel a hajtóműves várakozás jár, hiszen ilyenkor percenként húsz literek mennek el. Már indultak volna, mert telt a szolgálatban tölthető idejük is. Céges szinten rosszul jöhet ki a lépés, ha a délelőtti csúszás miatt a nap végén egy személyzet nem tud befejezni egy járatot. Ebben az esetben egyébként váltószemélyzetről kell gondoskodni, ami sok többletköltséget és kellemetlenséget jelent.
![Váróponton Váróponton]()
Váróponton
De visszatérek a 24-es pálya környékére, mert az események peregtek: a pálya szabad, felszállás következik. A kabinban viszonylagos csend van: vagy mindenki unottan ül, vagy mindenki feszülten vár a pillanatra, amikor a 182.000 Newton tolóerő az ülésbe préseli. Vitathatatlan, hogy az én szótlanságomra az utóbbi opció nyújthat csak magyarázatot. A pilóták tétovázás nélkül, gurulás közben tolták fel a gázkarokat (rolling take off) és pár pillanat múlva már gyorsult a repülőgép veszettül. Nagyon furcsa, izgalmas, és értékes pillanatok ezek, közben mintha a hajtóművek csak nekem egy ismerős dallamot is játszanának…
![Felgurulás a 24-es pályára Felgurulás a 24-es pályára]()
Felgurulás a 24-es pályára
A pálya felét elhagyva már a levegőben vagyunk, és sebesen emelkedünk. Alattunk egyre csak zsugorodik a repülőtér, a fák, az épületek, mígnem gomolyfelhőkön vágunk át, amelyekben el-eltűnik a lengő szárnyvég, és változatos bedöntésekkel fordulunk a megfelelő irányba.
![Emelkedés Emelkedés]()
Emelkedés. Látható a kisgépes terminál, messzebb pedig az állami repülések végrehajtására szolgáló flotta. (“Putyin Airlines”)
![Felhőalap közelében Felhőalap közelében]()
Felhőalap közelében
A levegő néhol turbulens volt az út során, és dobott is néhányat a repülőgépen, de ez a természetes légköri jelenség április végén legfeljebb a fedélzeti ellátmány elfogyasztásánál okozott némi izgalmat, ami a képen látható finomságokból állt.
![Fedélzeti ellátmány Fedélzeti ellátmány]()
Dőzsöltünk: görög saláta, olívabogyó, lazacfilé. (A kaviár és a vodka már elfogyott…)
A folyadékokkal kezdtem. Eszembe is jutott az egyik James Bond film, amikor Pierce Brosnan ül a repülőgépen és martinit kér rázva, nem keverve. Rázkódik a gép, majd kisvártatva jön a stewardess az itallal. A 007-es megszólal: még jó hogy rázva kértem, és nem keverve. Nem számítottam ekkora vendéglátásra, mert nem tudtam, hogy benne van a jegyárban. Mindenesetre kellemes meglepetés volt, hogy pótolhattam az egész délelőttös várakozás és izgalom során elvesztett energiát és folyadékot.
![Jók voltak a kilátások Jók voltak a kilátások]()
Jók voltak a kilátások
Az ételek elfogyasztását követően nemsokkal már süllyedtünk is Szentpétervár felé, ahol felhős idő várt bennünket. Röviddel a leszállást megelőzően érezhető volt, ahogy a fékszárnyak lassították a repülőgépet, majd a futók hallható kibocsátása után dobált is egy picit. Baj, ha ez nem jelentkezik.
![Megközelítés Megközelítés]()
Megközelítés
A földet érést egy határozott zökkenéssel nyugtázta a repülőgép, majd kisvártatva erőteljes lassításba kezdett a sugárfordító és a kerékfék hatására. Jöhetett a repülőgépen szolgálatot teljesítő személyzetnek kijáró jól megérdemelt taps.
![Kigurulás, lassítás, taps Kigurulás, lassítás, taps]()
Kigurulás, lassítás, taps
Amíg begurultunk körülnézhettem a Pulkovó repülőtéren. Felújítási munkálatok zajlottak, ezért néhány gurulóút le is volt zárva. Megállt a repülőgép, leálltak a hajtóművek, kikapcsoltam az övet, majd összeszedtem a holmijaimat és útitársammal kiléptünk a kerozinillattal körüllengett utaslépcsőre. Mellettünk épp egy Antonov 148 parkolt a Rossiya színeiben, ezért le is akartam azonnal fényképezni, de egy repülőtéri dolgozó szemfülesebb volt és rám szólt, hogy tilos fényképezni. Ez nem tűnt alkuképesnek, ezért nincs fotóm a Pulkovó repülőtérről, sem a mi gépünkről az érkezés után. Beszálltunk a buszba, majd felvettük a csomagomat és indultunk, mert szentpétervári ismerősöm már egy órája várt bennünket. Találkoztunk vele és elmondta, hogy azért késett a mi gépünk és egyébként mindenki gépe akkor, mert Putyin repült valahová. Ilyenkor kitakarítják a légteret a repülőgépének, és senki sem mehet sehová. Ez igen. De később lesz még ennél abszurdabb is vele kapcsolatban, ami miatt megint csak én húztam a rövidebbet.
A repülőtérről busszal utaztunk a belvárosba. Érdemes megemlítenem, hogy Szentpéterváron a buszokon és a trolikon, de talán a villamosokon is dolgoznak jegyszedők, többnyire nénik. Akinek nincs elektronikus kártyája, annak jegyet kell vennie, ami ottjártamkor 25 Rubel volt. Ugyanezt a díjat szabják ki a bőröndre is a város és a repülőtér között. Hiába csak 14,4 kilogramm a poggyász, hiába nincs is tele a busz, fizetni kell érte a néninek. Igazi régi vágású, tépett jegyet kaptam, amiről később lesz majd kép. Persze még így is csak mintegy 350 Forintba került az út a városig. Nyilván Budapesten is ennyi lenne, ha a gázolaj 210 Forintba kerülne. Első nap megismerkedtünk Szentpétervár egy részével, sétáltunk a Néva partján, kóstoltam néhány orosz specialitást, majd azon vettük észre magunkat, hogy már este 9 van, de még mindig nem sötétedik. Májusban még nincsenek fehér éjszakák, azonban szokatlanul hosszúak már a napok. Elterveztük, hogy másnap megnézzük az egyik híd felnyitását, hiszen ez Szentpétervár egy kuriózuma a sok közül, amit látni kell.
![Téli Palota Téli Palota]()
Téli Palota
![Lagúna, avagy csatorna Szentpétervár szívében egy igen találóan, "Fehér éjszakának" elnevezett hajóval Lagúna, avagy csatorna Szentpétervár szívében egy igen találóan, "Fehér éjszakának" elnevezett hajóval]()
Lagúna, avagy csatorna Szentpétervár szívében egy igen találóan, “Fehér éjszakának” elnevezett hajóval
![Néva Néva]()
Néva
Messze bal oldalon a Téli Palota, jobbra tőle a Palota híd, majd a két világítóoszlop a szigeten
![A Nyúl sziget a Péter Pál erőddel A Nyúl sziget a Péter Pál erőddel]()
A Nyúl sziget a Péter Pál erőddel
![Jobbra a Szent Izsák székesegyház aranykupolája, a kép bal felén pedig a Téli Palota zöld-fehér épülete látható Jobbra a Szent Izsák székesegyház aranykupolája, a kép bal felén pedig a Téli Palota zöld-fehér épülete látható]()
Jobbra a Szent Izsák székesegyház aranykupolája, a kép bal felén pedig a Téli Palota zöld-fehér épülete látható
![Utánozhatatlan hangulat Utánozhatatlan hangulat]()
Utánozhatatlan hangulat
Azt már az első napon észrevettem, hogy Szentpétervár hűvösebb és szelesebb, mint Moszkva. Kitaláltuk, hogy a hőérzetünket rútul becsapjuk este, mert vásárolunk az egyik boltban eredeti Tokaji Furmintot, amelynek elfogyasztásától komfortérzetünk enyhe emelkedését reméltük. Csodálkoztam a boltban azon, hogy nem csak Moszkvában, de még Szentpéterváron is találok magyar termékeket (melyek jellemzően húskészítmények, borok, almák, Globus konzervek), ráadásul a boraink előkelően, szemmagasságban állnak a polcokon. Egy tájékoztató tábla viszont nem volt szemmagasságban, ezért a biztonsági őr hívta fel rá a figyelmemet: Szentpéterváron tilos alkoholt vásárolni késő délelőttől késő estig. A beszerzést ugyan el kellett halasztani…de a hídfelnyitásról nem maradhattunk le aznap.
![A Téli Palotához közeli Palota-híd felnyitás után A Téli Palotához közeli Palota-híd felnyitás után]()
A Téli Palotához közeli Palota-híd felnyitás után
A hidat egészen gyorsan, 1-2 perc leforgása alatt nyitják fel. Található rajt egy tábla is, amely az éjszakai nyitási és zárási menetrendet tartalmazza. Mivel a metró éjszaka nem üzemel, a hidak pedig fel vannak nyitva, a közlekedés az úszni nem tudók és nem akarók számára kifejezetten problémás a nap ezen szakában. Aki nem ér haza időben, az marad a folyó másik oldalán, legfeljebb beszélget az éjszakai pecásokkal, vagy sétál a mindössze 300 éves utcákon.
![A Téli Palota a Palota térrel és az Alexander oszloppal A Téli Palota a Palota térrel és az Alexander oszloppal]()
A Téli Palota a Palota térrel és az Alexander oszloppal
A kőoszlop bármiféle rögzítés nélkül áll, pusztán a saját tömege tartja a helyén. Azért az olasz Velencében alá kellett volna dúcolni néhány cölöppel a több száz tonnás oszlopot.
![Ermitázs Ermitázs]()
Ermitázs
Ami fehér, az többségében carrara-i márvány. Ami fénylik, az a közmondással ellentétben itt biztosan arany.
![Naplemente este nyolc körül Naplemente este nyolc körül]()
Naplemente este nyolc körül
A harmadik napon a hideg mellé még szemerkélt az eső is, de szerencsére beltéri programot terveztünk. Történetesen a Carszkoje szelót látogattuk meg, amelynek pompája csak az Ermitázshoz, Schönbrunnhoz, Versailles-hoz hasonlítható. Megállapítottam, hogy az orosz cárok fikarcnyival sem éltek rosszabbul mint nyugati uralkodótársaik. Aranyozás, freskók és márvány díszíti a falakat és a mennyezetet roskadásig. Nehéz egy ilyen helyet otthagyni úgy, hogy csak felületesen, szinte sietve ismerkedtem meg vele.
![Carszkoje Szelo Puskinban Carszkoje Szelo Puskinban]()
Carszkoje Szelo Puskinban
A negyedik nap, május 2-a az elutazás napja volt, de délelőtt még bőven jutott idő városnézésre. Az időjárás annyira a szeszélyes arcát mutatta aznap, hogy kénytelenek voltunk a déli órákban hózápor elől egy kávézóba menekülni. Persze a havazás pár percig tartott csak, de a meglepődöttség érzése még ennél is tovább. Az idő sajnos gyorsan telt, indulni kellett a repülőtérre. Jobb ott várni, mint sietni. Legalább a várakozás alatt körül tudtunk nézni, hiszen terveztem fényképezni a Pulkovó repülőtér forgalmát, de ez már nem fért bele a négy napba. Így jobb híján a repülőtér terminálja mellett lévő, jó rálátású előteret fényképeztem, amíg kellemetlenül át nem fagytunk a hideg szélben. Szerencsére a guruló és a felszálló gépek közül is sikerült néhányat elcsípni. Alább a legfontosabbakat válogattam ki, koncentrálva a különlegességekre.
![Rusline CRJ-100 Rusline CRJ-100]()
Rusline CRJ-100
![Rossiya An-148 és a sárga MAZ télikabátos repülőtéri dolgozókkal Rossiya An-148 és a sárga MAZ télikabátos repülőtéri dolgozókkal]()
Rossiya An-148 és a sárga MAZ télikabátos repülőtéri dolgozókkal
![Szomszédok Fokker 100-assal, a háttérben Minyóval Szomszédok Fokker 100-assal, a háttérben Minyóval]()
Szomszédok Fokker 100-assal, a háttérben Minyóval
![Rossiya A319 Rossiya A319]()
Rossiya A319
![An-148 felszálláshoz gurul An-148 felszálláshoz gurul]()
An-148 felszálláshoz gurul
![Ural A319 Ural A319]()
Ural A319
![Egy másik Rossiya A319 közelről Gaz kisbusszal Egy másik Rossiya A319 közelről Gaz kisbusszal]()
Egy másik Rossiya A319 közelről Gaz kisbusszal
Nem vagyok paranoiás, de fényképezés közben nem messze tőlünk megállt egy fekete terepjáró, amibe be sem szálltak, és ki sem szálltak belőle, csak állt egy még át nem adott útszakaszon. Én fényképezgettem tovább, mi mást is tehettem volna, de akkor első alkalommal fordult meg a fejemben, hogy Oroszországban másképp működ(het)nek a dolgok.
A check-in nyitására már a terminálban voltunk, s az elsők között adtam le a poggyászomat és kaptam meg a transaerós beszállókártyát, ami így néz ki.
![Beszállókártya, buszjegy, cukorka Beszállókártya, buszjegy, cukorka]()
Balra fent a vnukovói beszálláskor letépett és visszakapott nagyobb darab, jobbra tőle a pulkovói beszállókártya kisebbik letépett része.
A kép jobb szélén a szentpétervári busz és trolijegyek.
Cukorka ott nem járt hozzá, azt a gépen kaptunk. Ezt követően még maradt időnk beszélgetni és elbúcsúzni, mielőtt a légi oldalra léptünk volna. A terminál építése nemrég fejeződött be, erről egy érdekes videó található itt. A beltérben angyalszobrok láthatók, szárnyaik repülőgépszárnyak hajtóművekkel.
![Angyalok Angyalok]()
A repülésrajongók múzsája is lehetne akár
Vagy modern háziasszony seprű nélkül? – sovinizmus kérdése
(a kép tulajdonosa: http://www.erarta.com/ru/museum/news/detail/news-01801/)
Megint egy hely, ahol jobban is körül lehetne nézni…de menni kell, mert hamarosan kapunyitás, REPÜLÉS. A mielőbbi viszontlátás reményében búcsúztam el szentpétervári barátomtól, majd a moszkvai ismerősömmel a biztonsági ellenőrzés felé vettem az irányt, meglehetősen vegyes érzésekkel bennem.
![Pulkovo új terminál Pulkovo új terminál]()
Pulkovo új terminál
Nagyon különleges négy napot töltöttem Oroszország kulturális fővárosában, de bármennyire is igyekeztünk, ennyi idő nem lehet elég arra, hogy akár csak a legfontosabb helyeket is meglátogassuk, és mindent fel is fogjak belőlük. Látni kell Szentpétervárt, a Névát, az Ermitázst Leonardo da Vinci, Van Gogh, Cezanné és a többi neves művész alkotásaival együtt, a hidak felnyitását, a fehér éjszakákat, a Nyevszkij proszpektet, Puskin házát, Peterhofot a szökőkutakkal, a Balti-tengert, a Nyári Palotát hogy csak a jéghegy csúcsát említsem. Aki elutazik az biztosan nem bánja meg, sőt visszavágyik oda, hiszen Szentpétervárnak nagyon sajátos hangulata van, és az alapítása óta eltelt három évszázad alatt események tömkelege játszódott le. A cárok uralkodásától kezdve a forradalom kirobbantásán át a 900 napos blokádig és tovább. Kevés ilyen fiatal város van, ami három évszázad alatt ennyi nevet viselt volna: Szentpétervár, Pétervár, Leningrád, Szentpétervár, vagy mai szóhasználatban Pityer, SzPB. Aki európai kultúrára, keleti egyszerűségre, és ezek tetejébe persze északi időjárásra, óceáni éghajlatra vágyik, annak szerepeljen Szentpétervár a térképén, akár repülésrajongó, akár nem. De még jobban jár, ha az. Miért is?
Ahogy kikeveredtünk a biztonsági ellenőrzésből, rögtön a kapunknál találtuk magunkat. A kilátás egészen lenyűgöző, mondhatnám óriási volt.
![Pulkovó légi oldal Pulkovó légi oldal]()
Pulkovó légi oldal
Épp induló Jumbo Jet
![Aeroflot A320 Aeroflot A320]()
Aeroflot A320
Aztán begördült a mi repülőgépünk is, ami nem kis meglepetésünkre ismét egy ex-Malév madár volt. Az EI-ETX, tehát az egykori HA-LOS. Álmodni sem mertem volna, hogy négy napon belül két ex-Malév géppel repülhetek. Amikor még lehetett volna, akkor nem hozta úgy a sors, hogy repülővel, Malév géppel utazzak bárhová. Most jött el másodjára az ideje annak, hogy ezt – orosz belföldi viszonylatban ugyan, de – megtegyem.
![Repülőgépünk az ex-Malév HA-LOS, jelenleg EI-ETX Repülőgépünk az ex-Malév HA-LOS, jelenleg EI-ETX]()
Repülőgépünk az ex-Malév HA-LOS, jelenleg EI-ETX
B737-700
Lassan nyitották a kaput, és elsőként indultunk a repülőgépbe, ezúttal utashídon keresztül. A híd közepén erős kerozinillat csapta meg az orromat. Nagyon szívesen maradtam volna még ott, hisz igazán baráti volt a légkör. De pár lépésre egy más világ várt, egy olyan 737-es fedélzete, amely egykor magyar szótól volt hangos. Elsőként üdvözöltek bennünket a légiutas-kísérők. Megtaláltuk a helyünket, a 14 AB üléseket. Ekkor nem akartam hinni a szememnek, ugyanis az ablak helyén egyhangú burkolat éktelenkedett. A 737-esen a 14. sornál nincs ablak. Én ablak nélkül nem nagyon lettem volna tünetmentes a hazaúton, mert akkor egyrészt nem látok semmit, másrészt nem tudok fényképezni semmit. Valamelyik memóriába pedig mindenképp menteni kell a látnivalókat. Ekkor ébredt fel a problémamegoldó énem, melynek ordítására és toporzékolására gyorsan indítványoztam is, hogy kérdezzük meg a stewardesst, hogy azonnali hatállyal átülhetnénk-e a mögöttünk lévő üléssorba. Megengedte, és már költöztünk is. Mégiscsak jobb egy repedezett ablakon át szárnyat, 91.000 N tolóerőt, tájat, felhőt, talajt, magasságot látni, mint 80 percig a burkolat csíkos mintázatával fárasztani a szememet, vagy flegmán újságot olvasni. Ha valamit lehet, akkor azt kívánom a repülésrajongóknak, hogy kerüljék el a 737-esek azon üléseit, amelyek az ablak nélküli sorban vannak. (Az ablak hiánya mögött egyébként egy műszaki ok húzódik meg. A fedélzeti légkondicionáló rendszer alsó törzsszekcióból érkező csövét itt vezetik fel az utaskabin mennyezetébe, hogy a szükséges hőmérsékletű és oxigéntartalmú levegőt szállíthassa a repülőgépen tartózkodóknak. Az A320-ason azért nincs ilyen, mert ott nem egy nagy, hanem több kicsi csövet vezettek fel az egyes ablakoknál.) A stewardesst pedig azért kellett megkérdezni, mert helyre szóló beszállókártyánk volt, nem individuális az ülőhelyválasztás. A Transaero diszkont jellege egyébként enyhén érződik csak. A gép csupán félig telt meg utasokkal, amolyan laza péntek esti, családias hangulat volt végig.
![EI-ETX kabinrészlet EI-ETX kabinrészlet]()
EI-ETX kabinrészlet
![Még a csövön Még a csövön]()
Még a csövön
Nem messze tőlünk transaerós pilóták ültek, akik úgynevezett dead headingen voltak. Ez esetünkben azt jelenti, hogy szolgálati célból repültek a vállalat járatával Moszkvába. Letelt a munkaidejük, utaztak haza, vagy épp munkába indultak a moszkvai bázisra. Lehet pont ők hozták Szentpétervárig az ETX-et. Elmélkedésre éppen ennyi idő volt, mert már csukódott is az ajtó, jött a cukorka, kattant a csat, feszült az öv, kezdődött a biztonsági tájékoztató, és ami a legfontosabb: indultak a hajtóművek azzal a meg nem unható rezgéssel. Gurultunk a pályához, és várakozás nélkül meg tudtuk kezdeni a felszállást.
![Még a gurulón... Még a gurulón...]()
Még a gurulón…
![...már a pályán gyorsítva ...már a pályán gyorsítva]()
…már a pályán gyorsítva
El nem mondható érzés az, amikor a semmiből dübörgéssé erősödik a hajtóművek hangja, és a tolóerő eleinte csak komótosan megindítja, majd szédületesen gyorsítja az egész repülőgépet. Több száz méter múlva a beton futópálya egyenetlenségei okozta rázkódást az elemelkedés szünteti meg. Repülünk, Malév géppel repülünk!
![Viszlát Szentpétervár! Viszlát Szentpétervár!]()
Viszlát Szentpétervár!
![Emelkedés Emelkedés]()
Emelkedés
![Kezdődik a forduló Kezdődik a forduló]()
Kezdődik a forduló
A gyengén terhelt gép gyorsan gyűjtötte a magasságot, és a gomolyfelhők között hol erre, hol arra fordult. Mindeközben a repülőtér még látható maradt.
![Pulkovó repülőtér Pulkovó repülőtér]()
Pulkovó repülőtér
A baloldali csíkról szálltunk fel
![Húzott forduló - szeretem! Húzott forduló - szeretem!]()
Húzott forduló – szeretem!
![Bele-belevágtunk a cumulusokba Bele-belevágtunk a cumulusokba]()
Bele-belevágtunk a cumulusokba
![Mindig csak felfelé Mindig csak felfelé]()
Mindig csak felfelé
![Mindig másmilyenek a felhők, egyszerűen megunhatatlan! Mindig másmilyenek a felhők, egyszerűen megunhatatlan!]()
Mindig másmilyenek a felhők, egyszerűen megunhatatlan!
Kisvártatva elértük utazómagasságunkat is, a mintegy 33.000 lábat. Szükségtelen a rövid útra magasabbra emelkedni. Megkezdődött a fedélzeti ellátmány szétosztása is, amiben ezúttal sem csalódtam, bár répát így még nem fogyasztottam. Nemsokkal később már süllyedtünk is, a fedélzeti tájékoztató rendszer pedig térképen mutatta a pozíciónkat és a várható érkezési időt, miután egy hangos csattanással kivágódott a plafonból. Irtóra élveztük.
![A világűr kékje utazómagasságon A világűr kékje utazómagasságon]()
A világűr kékje utazómagasságon
![Az ellátmány Az ellátmány]()
Az ellátmány
![Utazómagasságon Utazómagasságon]()
Utazómagasságon
![Süllyedés megkezdése Süllyedés megkezdése]()
Süllyedés megkezdése
![Egy nagyobbacska város fentről Egy nagyobbacska város fentről]()
Egy nagyobbacska város fentről
![Anyagfáradás... Anyagfáradás...]()
Anyagfáradás…
![Élvezetes bedöntés Élvezetes bedöntés]()
Élvezetes bedöntés
![Ez se semmi Ez se semmi]()
Ez se semmi
A Vnukovó repülőtér felett húztunk át, így épp le tudtam fényképezni annak csücskét a 24-es pályával, ahol percekkel később landoltunk. Az autóút a fák között nem más, mint a Kijevszkoje sossze, azaz a Kijevi autópálya, ami mellesleg éjszaka ki van világítva. Lesz még róla szó a későbbiekben.
![Oda fogunk leszállni Oda fogunk leszállni]()
Oda fogunk leszállni
Fordulóztunk és süllyedtünk tovább a végső megközelítéshez. Szebbnél szebb képek tárultak elém, nem spóroltam a hellyel a memóriakártyán.
![Pár perc a leszállásig Pár perc a leszállásig]()
Pár perc a leszállásig
![A felhők között jártunk A felhők között jártunk]()
A felhők között jártunk
![Tipikus orosz nagyvárosi lakóépületek Tipikus orosz nagyvárosi lakóépületek]()
Tipikus orosz nagyvárosi lakóépületek
Jelige: csak spottereknek
![Végre a fényképezőm is észrevette, hogy megy le a Nap Végre a fényképezőm is észrevette, hogy megy le a Nap]()
Végre a fényképezőm is észrevette, hogy megy le a Nap
![A Kijevszkoje sossze és a Vnukovó repülőtérre vezető út nem szintbeli kereszteződése A Kijevszkoje sossze és a Vnukovó repülőtérre vezető út nem szintbeli kereszteződése]()
A Kijevszkoje sossze és a Vnukovó repülőtérre vezető út nem szintbeli kereszteződése
A repülőgép odalent pedig egy Tu-104-es
A leszállás puhára sikerült, pillanatok múlva erőteljesen lassultunk, és a keresztnél a másik pályára gurultunk, azon folytattuk utunkat a terminál felé. Így meg tudtam nézni a repülőtér ezen rejtett szegletét is. Érdemes volt.
![Pályaküszöb felett Pályaküszöb felett]()
Pályaküszöb felett
Il-96 a háttérben
![A leérkezés A leérkezés]()
A leérkezés
![Lassítás sugárfordítóval, kerékfékkel és féklapokkal Lassítás sugárfordítóval, kerékfékkel és féklapokkal]()
Lassítás sugárfordítóval, kerékfékkel és féklapokkal
![Pályakereszt Pályakereszt]()
Pályakereszt
Mi az új pályára szálltunk le. Ezen a képen a régi pálya látható a szárnnyal majdnem párhuzamosan. A szárnyvégnél van a Kijevszkoje sossze azon helye, ahol egyik éven a Red Wings Tu-204/214-ese csattant. Akkor még csak az a pálya létezett, amire a képen kanyarodunk.
![Kanyarodás a gurulóútra Kanyarodás a gurulóútra]()
Kanyarodás a gurulóútra
![A "kisgépes" előtér csücske A "kisgépes" előtér csücske]()
A “kisgépes” előtér csücske
![Gazprom és UTair Gazprom és UTair]()
Gazprom és UTair
Yak-42, An-24, B737, B767, Tu-154
![Business as usual Business as usual]()
Business as usual
ATR-72, Yak-42, Cessna Citation, Tu-134, Fokker 100, A319CJ…
![Folytatás Folytatás]()
Folytatás
Yakutia B757, UTair B767, hátul a Gazpromavia Tu-154-ese
![Tu-154 kiszerelt hajtóművekkel Tu-154 kiszerelt hajtóművekkel]()
Tu-154 kiszerelt hajtóművekkel
![Gazpromavia gépek Gazpromavia gépek]()
Gazpromavia gépek
Yak-42 és Tu-154-esek
Az állóhelyre gurulás közben elhaladtunk egy Jumbo Jet mellett, majd beálltunk egy 767-es mellé.
![Jumbo esti fényekben Jumbo esti fényekben]()
Jumbo esti fényekben
![Megálltunk Megálltunk]()
Megálltunk
Leálltak a hajtóművek, vége volt a dalnak is. Kiléptem a repülőgépből és tüstént fényképeztem, okulva a szentpétervári esetből. Szerencsére nem szólt senki sem érte. Egészen addig gyönyörködtem a repülőgépben, amíg a buszunk el nem indult a terminál felé.
![A gépből kilépve A gépből kilépve]()
A gépből kilépve
![A repülőgép A repülőgép]()
A repülőgép
A háttérben készenlétben a Transaero MTZ traktora
Egy felejthetetlen élménnyel lettem gazdagabb azáltal, hogy repülhettem a két ex-Malév géppel. Ötük nevében beszélhetek ha azt mondom hogy hálásak a nyolc Magyarországon töltött évért, köszönik jól vannak, és mint mindig, most is szeretettel várják a magyar utasokat.
A szentpétervári repülőút 30.000 Forintba került, ami vélelmezetten jó ár, tekintettel arra, hogy magában foglalta az ételt-italt, a cukorkát és a feladott poggyász díját is. Ami viszont nem volt benne az árban, az a különleges repülős élmény, amit magyar repülésrajongóként kaptam. A járatok személyzetei igazán precízen, barátságosan és segítőkészen végezték a munkájukat, ami az utasbarát vállalati filozófiáról tanúskodott. A Transaeróval minden tekintetben meg voltam elégedve, és ha az élet úgy hozza, akkor legközelebb is merem őket választani.
Alább láthatók némi plusz információval ellátva az egykor a Malévnál szolgált 737-700-asok, amelyek most a Transaero flottájában gyűjtik a repórákat.
![EI-EUZ EI-EUZ]()
EI-EUZ
Malév lajstrom:
HA-LOR
Gyári szám:
29355
Első repülés:
2004.11.08
Malév használta:
2004.11.22 – 2012.02.03
Transaero megkapta:
2012.04.25
![EI-EUY EI-EUY]()
EI-EUY
Malév lajstrom:
HA-LOP
Gyári szám:
29354
Első repülés:
2004.09.20
Malév használta:
2004.10.04 – 2012.02.03
Transaero megkapta:
2012.06.30
Az utolsó Boeing típusú repülőgép volt, amelyik 2012 februárjában végleg elrepült tőlünk.
![EI-EUX EI-EUX]()
EI-EUX
Malév lajstrom:
HA-LOL
Gyári szám:
29352
Első repülés:
2004.04.13
Malév használta:
2004.04.28 – 2012.02.03
Transaero megkapta:
2012.05.05
![EI-EUW EI-EUW]()
EI-EUW
Malév lajstrom:
HA-LOI
Gyári szám:
29350
Első repülés:
2004.02.04
Malév használta:
2004.02.23 – 2012.02.03
Transaero megkapta:
2012.06.20
![EI-ETX EI-ETX]()
EI-ETX
Malév lajstrom:
HA-LOS
Gyári szám:
29359
Első repülés:
2005.02.17
Malév használta:
2005.03.10 – 2012.02.03
Transaero megkapta:
2012.06.12
Ezzel azonban előre is ugrottam, mert az elkövetkezendőkben a Moszkva-Vnukovó repülőtér forgalmát szeretném bemutatni a Kerozingőzös Portál olvasóinak.
Szöveg és képek:
Bálint Ferenc